Kokybės ir informacijos telefonas8 700 77017

ERGONOMINIŲ VEIKSNIŲ RIZIKOS VERTINIMAS STATYBOSE

Šiuolaikinėje visuomenėje būtinybė rūpintis žmogumi jo darbo ir socialinėje aplinkoje itin išaugo. Technikos plėtra ir darbo modernizavimas skatina naujus žmogaus gebėjimus ir keičia jo darbo turinį bei struktūrą. Ergonomika nagrinėja žmogaus galimybes darbe, siekiant užtikrinti saugų ir našų darbą. Kuriant darbo vietas, naujus įrenginius ir planuojant įrenginių išsidėstymą patalpoje reikia atsižvelgti į tris pagrindinius veiksnius: žmonės skirtingi, jų galimybės ribotos, o reakcija nuspėjama. Taigi yra labai svarbu išsiaiškinti žmogaus gebėjimą dirbti atitinkamą darbą ir numatyti prevencines priemones, sukuriant ergonomiškas darbo sąlygas.
 
Ergonomika statybose: svarba ir prevencija
 
Tyrimais nustatyta, kad net apie 24% darbuotojų kenčia nuo nugaros skausmų, o 22% skundžiasi kitais raumenų pakenkimais. Statybos sektorius – vieta, kur darbuotojai savo kasdienėje veikloje nuolat jaučia raumenų, stuburo ir kitų sričių apkrovą – yra veikiami ergonominių veiksnių, taigi čia, rizika, jog bus vienaip ar kitaip pakenkta žmogaus sveikatai, yra itin didelė. Minėti pakenkimai sukelia ne tik darbingumo netekimą, bet ir finansinius nuostolius darbdaviui, todėl labai svarbu pasirūpinti, jog darbuotojas jam skirtas užduotis atliktų tinkamai ir teisingai. Tą padaryti galima trimis būdais:
1. Praktiniai:
a. darbą atliekant padalijus krūvį (pvz. kėlimą atlieka ne vienas, o keli asmenys)
b. naudojant mažos mechanizacijos prietaisus, kuriais galima padidinti darbo našumą, sumažinti darbų trukmę, pagerinti darbų kokybę bei jų apsaugą.
Mažosios mechanizacijos priemonėmis laikomi: mažos mašinos ir mechanizmai (keltuvai, maišykles), inventorinė įranga (pastoliai, aptvarai), elektriniai bei pneumatiniai įrankiai (grąžtai, obliai). Mažosios mechanizacijos priemonės pagreitina darbininkų darbą nuo kelių iki keliolikos kartų, о sąnaudos tuo tarpu mažėja).
2. Teorinis: vykdant specialius mokymus ir informuojant darbuotojus, kaip teisingai atlikti vieną ar kitą darbą.
 
Saugių ir sveikų darbo sąlygų užtikrinimas yra kiekvieno darbdavio pareiga. Rūpinimasis darbuotojų sveikata yra naudingas ne tik darbuotojui, bet ir pačiam darbdaviui, kadangi tinkamomis darbo sąlygomis dirbęs asmuo niekada neieškos profesinės ligos, nesumažės jo darbo našumas, o darbdavys nepraras darbo jėgos, darbuotojo nedarbingumo atveju.
 
 
Ergonominių rizikos veiksnių tyrimas
 
Pagal veikimo pobūdį darbo aplinkos kenksmingi ergonominiai veiksniai skirstomi į darbo sunkumo ir darbo įtampos veiksnius. Ergonomika darbo vietose tiriama atsižvelgiant į darbo pozą, rankinį darbą, svorio nešimą, pasikartojančius judesius. Tyrimas vykdomas stebint darbo procesą (darbo metodus, darbo aplinką, krūvius, darbuotoją): nustatoma darbuotojo kūno padėtis (stovima, sėdima), darbo pozos pobūdis (laisva, nelaisva, priverstinė, apribotoje erdvėje), liemens palinkimo kampas, pastovaus pasilenkimo trukmė. Darbo įtampos tyrimo metu vertinamas dėmesio koncentravimas ir / ar regos analizatoriaus įtampa bei kiti su darbo įtampa susiję ergonominiai rizikos veiksniai.
 
Jei darbo proceso metu atliekamos skirtingos operacijos, kurių metu perkeliami skirtingi kroviniai, nustatoma keliamo krovinio masė kiekvienai atliekamai operacijai, chronometru nustatoma krovinio kėlimo trukmė. Taip pat matuojamas ir stereotipinių darbo judesių per pamainą skaičius ir kiti rizikos veiksniai.
 
Ergonominių veiksnių tyrimas – dalis UAB „Sabelija“ siūlomos Profesinės rizikos vertinimo paslaugos, kuri dabar yra dar lankstesnė ir labiau pritaikytos kliento poreikiams. Įmonės specialistai, turintys ne vienerių metų darbo patirtį profesinės rizikos tyrimo srityje, nustatys ne tik veikiančius ergonominius, bet ir kitus veiksnius, galimus kliento vykdomoje veikloje.
 
Konsultacinė firma „Sabelija“ savo klientams siūlo ir specialius mokymus, sveikatos pakenkimo darbe prevencijai. Tai Krovinių tvarkymo rankomis, krautuvų vairuotojų bei kiti, itin svarbūs ir naudingi mokymai darbuotojams, suteikiantys jiems žinių jų atliekamame darbe ir mažinantys riziką susižeisti, netinkamai atliekant darbą.
 
 
Jovita Lapinskaitė

KONTAKTAI


Registracijos adresas: Rūtų g. 4/Alyvų g.2,
Klaipėda LT-91208
Telefonas (8-46) 382 000
Juridinio asmens kodas 240887380
PVM mokėtojo kodas LT408873811

VILNIAUS SKYRIUS


Laisvės pr. 77b, LT-06122 Vilnius
Telefonas (8-5) 275 8866
El. paštas vilnius@sabelija.lt

KLAIPĖDOS SKYRIUS


Rūtų g. 4, LT-91208 Klaipėda
Telefonas (8-46) 382 000
El. paštas klaipeda@sabelija.lt

KAUNO SKYRIUS


Uosio 10, LT-50133 Kaunas
Telefonas (8-37) 310 410
El. paštas kaunas@sabelija.lt

ŠIAULIŲ SKYRIUS


Pramonės g. 12A, 304 kabinetas, LT-78150 Šiauliai
Telefonas (8-41) 435 399
El. paštas siauliai@sabelija.lt